Eğitim hayatlarının başında okuma yazmayı öğrenebilmek için kağıdı kalemi alan minikler, online eğitim almak için ekranın başına geçiyorlar. Okuma yazmayı öğrenebilmek için öğretmenlerinin söyleyeceklerini can kulağıyla dinliyorlar.

Özellikle harflerin okunuşunu ve yazılışını öğrenmekte, uzaktan eğitimin etkisiyle öğrenmekte güçlük çekiyorlar.

Uzmanlara göre, eğitim öğretimde pandemi ile birlikte uygulanmaya başlanan bu yeni tekniklerin uzaktan eğitimde uygulanması çok zor.

Ayrıca yeni sistemde, anne-babaların öğrendiği şekilde harflerin öğretilmemesi de velilerin zorlandığı bir konu. Mesela veliler “b” harfini öğrenirken “be” diye öğrenmişlerdi, ama yeni sistemde “bı” diye öğretiliyor.

Uzmanlar velilerin uzaktan eğitimin her aşamasında öğretmenlere destek olmaları gerektiğini belirtiyorlar.

Bazı öğretmenlerin de bu yeni sisteme adapte olamadıklarını ileten veliler de mevcut.

Eğitimciler, öğrenme kayıplarının giderilmesi için dönem sonunda eğitim öğretimin biraz daha uzatılması gerektiği önerilerini de sunuyorlar.

Veliler, uzaktan eğitimden dolayı yaşanan bu zorluğu aşabilmek için, yayınevlerinin çıkarmış olduğu 1.sınıf setlerini destek amaçlı kullanabilirler. Çünkü yayınevlerinin hazırladığı setler, okuma-yazmaya geçişte öğrencilerin kolayca anlayabileceği ve yıllarca okullarda test edilip uygulanmış metotlarla hazırlanmış.

Biz de bu konuda velilerimize yardımcı olabilmek amacıyla farklı yayınevleri tarafından hazırlanan eğitim setleri ile ilgili önerilerimizi çok yakında youtube kanalımızdan sunmuş olacağız.

Güncel gelişmeleri takip etmek ve kanalımıza abone olmak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz :

https://www.youtube.com/channel/UCjnK7uwSs6jL7A-VUmsXp3Q?view_as=subscriber

Başarılı Kitap olarak, hayata hazırlanmakta olan miniklerimize, velilerine ve fedakâr öğretmenlerine kolaylıklar dileriz.

 

17.Aralık.2020 - Perşembe